Burun Etinde Gizli Tehlike

           

            Burun Etinde Gizli Tehlike

 Halk arasında "burun eti" olarak da bilinen nazal polipler, burnu tıkayarak nefes almayı engelliyor. Kulak Burun Boğaz uzmanlarından Prof. Dr. Yaşar Çokkeser, poliplerin yaşam kalitesini belirgin düşürdüğü gibi kalp damar akciğer beyin faaliyetlerine de sıkıntılar üretebileceği konusunda hastaları uyardı. Burun tıkanıklığı ve akıntısı, koku almada düşüklük olan her hastanın endoskopik muayene yaptırması gerektiğini ve bu muayenede nazal poliplerin varlığının sorgulanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yaşar Çokkeser, hastada alerji varsa burun tıkanıyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına endoskopik muayene yaptırması gerektiğini söyledi. 


CERRAHİ TEDAVİ GEREKEBİLİR 
Nazal poliplerin burun ve sinüslerde oluşan, iyi huylu (kanser olmayan) ve çoğunlukla birden çok sayıda olan doku büyümeleri olduğunu söyleyen Çokkeser, "Burun tıkanıklığı, koku ve lezzet alma bozukluğu, koyu ve yapışkan burun veya geniz akıntısı şikâyetlerine yol açarlar. Nazal polipler çoğunlukla muayene ve burun endoskopisi ile teşhis edilebilirler. Poliplerin sinüsler içindeki yaygınlığını belirlemek ve eğer uygulanacaksa cerrahi tedaviyi planlamak için bilgisayarlı tomografi filmleri ile detaylı bir görüntüleme yapılması gerekir" dedi. Çokkeser,w nazal polipleri küçültmek ve şikâyetleri azaltmak için ağızdan kortizon ilaçları ve kortizonlu burun spreyleri kullanılabileceğini dile getirdi. 

Eflatunweb İnternet Hizmetleri - Web/Ios/Android gaziantep oto ekspertiz  gaziantep oto test  info mail  kurumsal mail  şirket maili  domain tescil